Jak vybrat barovou židli?

K barovému pultu, na druhou stranu kuchyňské linky, ale i k vysokým pracovním stolům můžete pořídit barové židle, které vám prostor příjemně oddělí, a navíc nabídnou další místo k sezení pro početnější návštěvy. Při výběru se řiďte především vaším vkusem, nezapomeňte ale přesně změřit výšku pultu nebo stolu a zkontrolovat některé důležité parametry, které si dále rozebereme.

Červené plastové barové židle nejen k barovému pultu

Kam barovou židli pořizujete?

Nemusíte vlastnit bar nebo kavárnu, a dokonce ani velkou kuchyň s dlouhým barovým pultem, abyste si mohli pořídit barové židle. Své využití najdou tyto vysoké stoličky i mimo jídelní kout. Zprvu si tedy vymezte, kde hodláte stoličky využívat nejčastěji. Pravděpodobně budou mít své pevné místo, ať už u pracovního pultu, sklápěcího nástěnného stolku nebo ve zmiňované kuchyni. Podle velikosti desky, která nejspíš bude přiléhat ke stoličce, vybírejte velikost židle. Myslete také na podlahy, které by mohly být citlivé například na robustní kovové provedení kluzáků.

Na co se zaměřit

Materiál

Materiál řešíte hned trojí, tedy konstrukce, potahu a kluzáků. Ne vždy se však musí jednat o tři různé typy. Kovové barové židle jsou oblíbené pro svou robustnost a bytelnost, podle kvality provedení také pro vysokou životnost. Industriální provedení ať už chromové, nebo ocelové se skvěle doplňuje s moderními interiéry. Podobně i lehké plastové židle vkusně vyplní moderní místnosti, obzvláště různá designová transparentní provedení. Ti, co raději sází na tradičnější materiály spíše zvolí dřevěné barové židle, které jsou navíc bytelné a i bez sedáku pohodlné.

Pokud preferujete židli s podsedákem, zaměřte se na výběr kvalitního potahu. Nejčastěji seženete ekokůži, klasickou kůži náročnější na údržbu nebo levnější látkové provedení. Pokud jde potah sejmout a prát v pračce, máte o jednoduchou údržbu vystaráno.

Dřevěné barové židle nejsou historickým přežitkem, stále designově oživí i moderní domácnosti

Kluzáky, čili zakončení židle (pokud je takto konstruovaná), vybírejte vždy s přihlédnutím k materiálovému provedení podlahy. K dlažbě, dřevěným a laminátovým podlahám se spíše hodí měkké filcové. Pokud jimi židle není vybavena, lze je dokoupit samostatně v nalepovací formě. Na dlažbu můžete použít také plastový kluzák. Kovové zakončení se hodí spíše na koberce a méně náročné povrchy.

Velikost

Pokud vybíráte barovou stoličku k pultu vysokému více než 110 cm, měla by se výška stoličky pohybovat zhruba o 35 cm méně, tedy okolo 75 cm. Menší varianta se spíše hodí k nižším kuchyňským ostrůvkům.

Design

Barová židle, nebo celý set židlí, by měl korespondovat s vaším interiérem. Stejně tak vám ale nikdo nebrání si ze židle udělat designový kousek, který bude naopak pozornost přitahovat. Pro takové experimenty jsou plastové židle jako dělané. Vyrábějí se v mnoha barevných provedeních i tvarů od zaoblených, organických až po ostré a přímé, které skvěle zastanou i kovové židle. Spolu s designem myslete také na pohodlí. I ze zdánlivě obyčejného kusu nábytku vytvoříte příjemné křesílko, například výběrem komfortního potahu a elegantní opěrky.

Stylové korkové provedení na kovových nohách

Pohodlí

Chystáte se na barovce strávit delší čas než jen popíjení ranní kávy? Některá provedení, která lze použít i k pracovním stolům, se vyplatí pořídit s komfortními doplňky jako jsou područky, měkký podsedák, opěrka na nohy a zádová opěrka. Díky nim se na barové stoličce nebudete nefyziologicky prohýbat a ulevíte unaveným končetinám.

Přídavné vlastnosti

  • Pořizujete barové židle, ale zatím nevíte, jak vysoká bude deska? Otočné varianty jsou sázkou na jistotu. Díky nastavitelné výšce židli snadno uzpůsobíte požadované velikosti, a navíc ji budou moci použít i děti.
  • Budete barové stoličky využívat jen nárazově? V takovém případě by se vám hodily skládací verze, které bez problému složíte a uskladníte. S těmito židlemi se také obvykle snadněji manipuluje.
  • Co se manipulace týče, tu vám mohou usnadnit kolečka. S těmi se sice příliš často nesetkáte, ale některé modely, obzvláště nízké barové stoličky, jimi mohou být vybaveny pro větší flexibilitu při práci. Jedná se tedy především o stoličky určené k pracovnímu stolu.

Údržba

Plastové provedení se snadno udržuje  a v mnoha případech se skvěle hodí i do kuchyně

Nejtěžší na údržbu bude pochopitelně čalounění. Luxusní kožené židle je třeba jednou za čas ošetřovat speciálními přípravky na kůži. Odměnou za to je však kvalitní příjemný potah s dlouhou životností. Levnější koženkové materiály se čistí o poznání lépe, zato jsou však méně odolné. Oproti tomu bezpotahové plastové, dřevěné nebo kovové provedení budete mít takřka bez práce. Pouze stačí v případě nutnosti otřít vlhkým hadříkem.